Gdyńska Orkiestra Symfoniczna w Kościele p.w. Św. Wawrzyńca

Koncert symfoniczny sukcesem Rady Dzielnicy Wielki Kack

Kiedy, w ramach projektu: Dźwięk i barwa w Wielkim Kacku, planowano koncert symfoniczny, nawet pomysłodawcy mieli wątpliwości, co do trafności przedsięwzięcia.

Po Kacku krążyły, bowiem, opinie, że na koncerty muzyki klasycznej mieszkańcy nie przychodzą, zatem bezsensowne wydawało się wydawanie pieniędzy na tego typu imprezy. Zwyciężyła jednak determinacja kilku radnych i wiara w to, że w naszej dzielnicy na pewno są miłośnicy dobrej muzyki, a kultura wysoka znajdzie swoich odbiorców.

Dzięki uprzejmości ks. Ryszarda Kwiatka - proboszcza z kościoła św. Wawrzyńca, koncert mógł się odbyć w kościele. Zaprosiliśmy na dzień 30 września Gdyńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Piotra Oleksiaka. Wspólnie z przedstawicielami orkiestry wypracowaliśmy temat koncertu, który brzmiał: Radość życia. Zespół muzyków przygotował repertuar, na który składały się utwory Bacha, Chopina, Straussa oraz kilka tematów filmowych.

Radna Ewa Bajon przygotowała prezentację slajdów, przedstawiającą najsłynniejsze dzieła plastyczne z różnych epok pt. Radość życia w malarstwie sakralnym, a radna Hanna Paradowska opracowała i przedstawiła w krótkim wystąpieniu podczas koncertu temat i technikę tych dzieł.

Na koncert przybyło bardzo wielu słuchaczy. Kościół był pełen miłośników muzyki i plastyki, a odbiór pięknych dźwięków był nagradzany gromkimi brawami. Koncert poprowadziła Ewa Bajon, wprowadzając widownię w świat muzyki ciekawymi historiami o utworach i jego twórcach. Przygotowaniem strony technicznej koncertu zajął się radny Marcel Minga.

Odbiór występu orkiestry był bardzo entuzjastyczny, a owacje na stojąco zmotywowały muzyków do zagrania na koniec utworu bisowego.

Po półtoragodzinnym koncercie widownia wychodziła z kościoła bardzo zadowolona, a Rada Dzielnicy usatysfakcjonowana, że kolejna impreza zakończyła się pełnym sukcesem. Tego wieczoru w Wielkim Kacku zwyciężyła kultura wysoka.