Trzecia edycja Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz konkurs "Przyjazna dzielnica" rozstrzygnięte

27.09.2016

W niedzielę 25 września zakończyło się trwające przez dwa tygodnie głosowanie w trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni.  Spośród ośmiu projektów, które zakwalifikowano do fazy głosowania w Wielkim Kacku, najwięcej głosów otrzymał projekt dotyczący remontu nawierzchni ul. Maszopów, na który zagłosowało 496 osób i który uzyskał łącznie 22754 punkty. Drugi wynik uzyskał projekt budowy placu zabaw przy ul. Stolemów z 442 głosami i 18558 punktami, on również doczeka się realizacji.  Trzeci z projektów z największą ilością uzyskanych głosów, którym było zadanie wymiany nawierzchni na ul. Górniczej, z uwagi na fakt, że jego kwota przekroczyła limit dostępnych w dzielnicy środków finansowych na projekty z Budżetu Obywatelskiego, nie został zakwalifikowany do realizacji. Tym samym niewydatkowana kwota w wysokości: 43 660 zł zasili przyszłoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszej dzielnicy.

Frekwencja w Wielkim Kacku wyniosła 12,34%, co było wynikiem niższym, niż średnia frekwencja uzyskana w całej Gdyni (18,5%). Największą frekwencją mogą pochwalić się Pustki Cisowskie wraz z Demptowem, gdzie odnotowano rekordowy wynik na poziomie 47,74%.

Przy okazji głosowania w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego odbyło się po raz pierwszy głosowanie w konkursie "Przyjazna dzielnica". Mieszkańcy Wielkiego Kacka mieli do wyboru cztery projekty zgłoszone przez Radę Dzielnicy Wielki Kack w partnerstwie lokalnym z gdyńskimi podmiotami gospodarczymi i jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasta Gdyni. Do wydania w każdej dzielnicy była kwota środków w wysokości 25 000 zł.

Najwięcej głosów (291) mieszkańcy Wielkiego Kacka oddali na projekt pod nazwą "Ścięcie kani w Wielkim Kacku", który uzyskał łącznie 779 punktów. Będzie to festyn rodzinny, zaplanowany w sobotę 24 czerwca przyszłego roku, a więc w dniu Świętego Jana. Zakładana wartość projektu równa jest kwocie limitu środków przypadających w konkursie "Przyjazna dzielnica" na dzielnicę.

Głównym organizatorem festynu będzie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia. W programie imprezy znajdą się m.in.: przedstawienie plenerowe prezentujące tradycję kaszubskiego obrzędu ludowego - tzw. ścinania kani, występ zespołu Pieśni i Tańca "Gdynia" a także liczne zabawy i konkursy związane z tradycją kaszubską oraz ognisko sobótkowe połączone z pieczeniem kiełbasek. Festyn odbędzie się na terenie Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku, która będzie współorganizatorem festynu. Więcej na temat wybranego projektu przeczytać można pod niniejszym linkiem.

Frekwencja w głosowanie w konkursie "Przyjazna dzielnica" wyniosła w Wielkim Kacku 5,14%.
Dla porównania największą frekwencję odnotowano w Babich Dołach, gdzie zagłosowało 13,23% mieszkańców dzielnicy.

 

 

Pozostałe aktualności: