Relacja z festynu 3V2017

06.05.2017 | galeria zdjęć

Kolejny festyn majowy za nami, pora zatem na krótkie podsumowanie naszego dorocznego trzeciomajowego święta, obchodzonego zgodnie z tradycją przy Kapliczce Źródło Marii w duchu religijnym, w związku z przypadającym na ten dzień kościelnym świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także w klimacie patriotycznym, z uwagi na obchody święta Konstytucji 3 Maja.

Jak co roku, w dniu 3 maja mieszkańcy Wielkiego Kacka, przedstawiciele społeczności kaszubskiej w tym reprezentanci Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Koła Wielki Kack, Księża Proboszczowie z obu Parafii z terenu Wielkiego Kacka oraz Radni Dzielnicy Wielki Kack - spotkali się przy Kapliczce Źródło Marii, aby wziąć udział w Nabożeństwie Majowym.

Zgodnie z wieloletnią tradycją uroczystościom liturgicznym obchodów dnia 3 Maja towarzyszył festyn rodzinny, zorganizowany przez Radę Dzielnicy Wielki Kack.

W tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Beata Szadziul, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta i jednocześnie Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rodziny - należy bowiem nadmienić, że Gdynia Rodzinna była Partnerem tegorocznego festynu, przez co wydatnie wsparła nas, podobnie jak Biuro Prezydenta oraz Referat Promocji i PR drobnymi upominkami i nagrodami, przeznaczonymi dla uczestników licznych warsztatów, konkursów oraz zabaw sportowo-rekreacyjnych, zaplanowanych w programie imprezy.

Początek festynu należał do zespołu folklorystycznego "Kaszubianki", działającego przy władysławowskim Kole Gospodyń Wiejskich. Członkinie zespołu wystąpiły na scenie w kolorowych, własnoręcznie wyhaftowanych regionalnych strojach, i rytmicznymi kaszubskimi przyśpiewkami poderwały do wspólnej zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Występ zespołu "Kaszubianki" sfinansował p. Jan Płomień, członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Gdynia, któremu w tym miejscu należą się serdeczne podziękowania za wkład w organizację koncertu.

Na spragnionych sportowych emocji i harcerskiej przygody czekała rodzinna gra leśna połączona z podchodami. Wszystkie z zespołów, które stanęły na starcie mogły pochwalić się ukończeniem tej niełatwej jak się później okazało konkurencji.

Miłośników gier planszowych przyciągnęła strefa gier planszowych i kreatywnych, w której można było rywalizować o miano "planszowego wymiatacza".

Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy specjalną strefę kreacji, w której odbywały się ciekawe i przyciągające liczne grono uczestników warsztaty plastyczno-przyrodnicze. Mniejszym zainteresowaniem cieszył się z kolei szeroko zapowiadany przegląd Młodych Talentów Wielkiego Kacka. Mimo dużego nagłośnienia konkursu, ostatecznie do udziału w nim zdecydowało się przystąpić zaledwie dwóch uczestnikom. Obejrzeliśmy zatem po jednym występie wokalnym i pokazie tanecznym. Młodym artystkom należą się duże brawa za odwagę oraz zaprezentowanie niemałych już umiejętności scenicznych.

Najmłodsi mogli też dowoli uraczyć się zabawami na "dmuchańcach. Dzięki wsparciu sponsorów zabawy te przez cały czas trwania festynu były nieodpłatne, co stanowiło dodatkową atrakcję imprezy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas którego zaprezentowano, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej, która np. nagle zasłabła na ulicy lub odniosła obrażenia ciała w wyniku nieszczęśliwego upadku lub w skutek innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Miłośnicy spacerów z kijkami wzięli udział w warsztatach nordic walking przygotowanych i poprowadzonych przez p. Joannę Statuch, znaną gdyńską instruktorkę nordic walking, która z licznie zebranymi uczestnikami odbyła marsz po malowniczych terenach leśnych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Bardzo interesujące, w szczególności dla rodzin z dziećmi okazały się też pokazy musztry i uzbrojenia wojskowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 2 Morskiego Pułku Strzelców. Główny aspekt działalności grupy skupiony jest wokół wiernego odtwarzania postaci żołnierzy batalionu 2-go Morskiego Pułku Strzelców. Członkowie formacji kultywują pamięć tej jednostki, poprzez udział w uroczystościach państwowych, inscenizacjach, ćwiczeniach oraz wystawach plenerowych na terenie całego kraju.

Równie ciekawy przebiegł miał zorganizowany na scenie quiz z wiedzy o Konstytucji 3 Maja, podczas którego można było nie tylko zgłębić nieco wiedzy o tym ważnym dla naszej historii wydarzeniu, ale również dobrze pobawić się i pośmiać w trakcie odbywającej się na scenie rywalizacji pomiędzy uczestnikami, którzy zgłosili się do udziału w konkursie.

Elementem zwieńczającym festyn był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Daniela Saulskiego - aktora, śpiewaka, pedagoga, człowieka teatru, a w wolnych chwilach Pirata Daniela z Motławy. Daniel Saulski jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1977-1986 był solistą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, następnie występował w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz w tamtejszym Państwowym Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Osterwy. Pracował też jako pedagog i przygotował wiele inscenizacji. Współpracował między innymi z Operą Bałtycką i Teatrem Wybrzeże oraz Reprezentacyjną Orkiestrą Marynarki Wojennej pod dyrekcją komandora Ireneusza Stromskiego a także zespołem estradowym "Flotylla" (reżyseria widowisk i koncertów).

Specjalnie przygotowane śpiewniki oraz biało czerwone chorągiewki towarzyszyły dobrej zabawie przy wspólnym odśpiewywaniu najbardziej znanych patriotycznych pieśni. Niestety przenikliwy chłód, potęgowany przez zimny, nieprzyjemny wiatr - pozwolił wytrwać do końca festynu jedynie najbardziej zagorzałym wielbicielom patriotycznych pieśni i zmącił nieco przebieg końcowego akordu imprezy.

Podsumowując jednak przebieg festynu, można śmiało stwierdzić, że mimo niezbyt sprzyjającej aury frekwencja ogólnie dopisała, a ilość przygotowanych przez organizatorów atrakcji spowodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim sponsorom, w tym firmom: OPEC Gdynia, PEWIK, Gdynia, Agencji Ochrony SEPTAGON, filii sieci sklepów MERKUS na osiedlu Fikakowo, firmom TEKNOS oraz DOMPOL a także hotelowi BALTIC - za pomoc w zorganizowaniu festynu i udzielone wsparcie finansowe, w tym ufundowanie nagród i upominków, przewidzianych dla uczestników konkursów, warsztatów i zabaw.

Za pomoc promocyjną oraz ogromne wsparcie organizacyjne dziękujemy Miastu Gdynia, a w szczególności Prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi, który objął wydarzenie swoim honorowym patronatem.

Podziękowania kierujemy również pod adresem Biura Prezydenta za przekazane upominki, Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Wydziału Kultury oraz Gdyńskiego Centrum Sportu - za pomoc w nagłośnieniu informacji o festynie w miejskich serwisach internetowych.

Dziękujemy również Zarządowi Komunikacji Miejskiej w Gdyni za wywieszenie plakatów w pojazdach linii 153, 29 i 710 oraz Biuru Obsługi Budynków BOB za nagłośnienie imprezy na osiedlu Fikakowo.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rodziny, Pani Beaty Szadziul i Gdyni Rodzinnej za pomoc w zorganizowaniu festynu, w tym ufundowanie nagród i upominków oraz szeroką promocję imprezy.

Za profesjonalne przygotowanie oraz sprawne przeprowadzenie festynu podziękowania należą się wreszcie firmie Smile Reprezent, która odpowiedzialna była za realizację i oprawę artystyczną całej imprezy.

Do zobaczenia za rok!

 


Pozostałe aktualności: